Search
Close this search box.

Jdeš poprvé na lezeckou stěnu?

Říkal ti tvůj známý, že leze a že bys to měl zkusit taky? Nebo jsi viděl na sítích videa z haly s umělýma chytama a na nich silný lidi? Zkrátka jdeš poprvé na lezeckou stěnu?Ať už je to cokoliv, co tě inspirovalo, třeba videa z Instagramu, je super, že to chceš zkusit. Máš štěstí, že nebudeš začínat, jako staří klasikové v kopačkách s uřezanýma kolíkama a na konopným laně z půdy. Naproti tomu ty můžeš jít na některou z více než 150 lezeckých stěn u nás v ČR (seznam najdeš TADY) a tam si všechno vybavení půjčit. Tím, že na stěně máš měkké dopady, servisované vybavení a nehrozí, že na tebe spadne kus skály, ale můžeš dostat falešný pocit bezpečí, že se ti nemůže nic stát. Lezení (ano i na umělé stěně) je nebezpečná aktivita, při které ti hrozí zranění a pokud budeš troglodyt, tak i to horší. 

Lezecká komunita je skvělá rodina, která tě ráda vezme mezi sebe, ale je pár věcí, které bys rozhodně měl/a znát:

Úplné základy

  1. všichni lezci si mezi sebou tykají, takže zapomeň na to, že bys někoho zdravil „Dobrý den“. A ano, nezáleží na věku ani na výkonnosti 
  2. pokud budeš mít respekt k ostatním, budou i oni mít respekt k tobě
  3. na to, aby ses naučil/a jistit bezpečně vážně nestačí tutorial na YouTube ani minutový rychlokurz od tvého zkušeného známého
  4. když něco nevíš, nebo si nejsi jistý, neboj se zeptat
  5. skákání a shyby na těch malých dřevěných lištách (campus) nech na návštěvy hodně v budoucnu (jde o tvoje prsty, který si na tu zátěž musí nejdřív zvyknout)
  6. než zjistíš, že tě to vážně baví, nemusíš si kupovat žádné vybavení, všechno si můžeš půjčit přímo na stěně

Jdeš na boulder?

Sice tu nemusíš umět jistit, lezeš maximálně do 5 metrů a pod sebou máš měkké žíněnky. To ale neznamená, že sobě nebo ostatním nemůžeš něco udělat.

  • Nevíš jak se rozcvičit? Najdi si nějaké místo, kde nehrozí, že někomu budeš překážet, nebo na tebe někdo spadne (většina stěn má na rozcvičku vyčleněný nějaký koutek – viz bod 4 z úplných základů) a zapni si třeba rozcvičku TADY 
  • Sundej si všechny řetízky, prstýnky a náramky, vyndej si věci z kapes a ideálně je nech ve skříňce nebo když už je chceš vzít s sebou, tak je nenechávej na dopadové ploše.
  • Když jsi na zemi na žíněnce, vždy koukej nad sebe a nechoď pod nikým, kdo leze. Je to vždy zodpovědnost toho, kdo je na zemi, aby si hlídal, ať mu nikdo nespadne na hlavu. Na názornou ukázku jak to vypadat nemá se můžeš podívat tady: 
  • Máš s sebou dítě? Pak pamatuj na to, že není na hřišti, ale na lezecké stěně a nad ním jsou lidi – za dítě máš na stěně odpovědnost vždy jedině ty. To, že na něj někdo spadne, nebo ho kopne, když mu vyvlají nohy, není chyba lezce, ale dítěte a jeho rodiče.
  • Lezeš a myslíš, že budeš padat? Nemusí to bolet, ale i když máš pod sebou měkkou žíněnku, její měkkost může být občas problém jak pro tvoje kotníky, tak i tvoje ruce.
    • Nejlepší metoda, jak můžeš padat je kombinace těchto 3 technik:
      • T-rex (při pádu dej ruce, jako bys byl dinosaurus v Jurském parku)
      • Turtle – želva – při pádu si chraň svůj krk, jako by ses chtěl zabalit do krunýře
      • Roll – kutálej se – nesnaž se náraz absorbovat nohama, ale s rukama jako dinosaurus a s chráněným krkem se zkutálej na stranu nebo dozadu
    • a naopak to nejhorší je:
      • dávat ruce pod sebe – nejlepší způsob zlomeniny nebo vymknutí ať už zápěstí, nebo jakékoliv kosti v ruce
      • dopadat jen na jednu nohu – nejlepší způsob jak si vymknout kotník
      • dopadat na obě nohy do gymnastického postoje a netlumit v kolenou – nedostáváme body za to, jak ustojíme dopad!
    • na praktickou ukázku jak nepadat (do 0:32) a jak padat nejlépe (od 0:33) se můžeš podívat tady:

A trochu etikety:

  • Vidíš někoho kdo si kartáčem čistí chyty? To znamená, že si připravuje cestu na svůj přelez a to poslední co máš udělat je, nalézt do ní jako první. Počkej, až jí doleze a normálně se zeptej. A  úplně nejlépe, očisti cestu kartáčem i po sobě.
  • Přelezl/a jsi nějakou cestu a teď vidíš, jak někdo jiný jí nemůže přelézt? Než mu začneš dávat rady, zeptej se, jestli o ně stojí. Ne každý chce poradit a někteří z nás si na to, jak to máme přelézt, chceme přijít sami. Nebuď Beta sprayer!

Jdeš na lano?

  • Jestli jdeš poprvé, zavolej dopředu na stěnu kam chceš jít a domluv si místního instruktora. A tím poprvé je myšleno i to, že když jsi kdysi před pěti lety na teambuildingu vylezl na podobné stěně až nahoru, tak to přece nemůže být tak těžký…Ano, není to jaderná fyzika, naučíš se to rychle, ale jelikož jde o život tvůj a tvýho parťáka nebo parťačky, je potřeba se to naučit správně.
  • Nebudeme tu tak přikládat ukázku toho, jak se správně váže dvojitý osmičkový uzel, jak se jistí prvolezec, co je partner check a jak chytit pád. Tohle se z videa pořádně nenaučíš, to si musíš zažít a ideálně právě pod dohledem zkušeného instruktora.
  • Rozcvičení a sundávání prstýnků a řetízků platí i pro lano, ale to už ti řekne instruktor.
  • Na hodně umělých stěnách mají samonavijáky a asi si se s nimi už setkal/a. Sice na to nepotřebuješ ovládat jištění ani uzly, prostě se zacvakneš a lezeš. Nejvíce úrazů na stěnách ale vzniká právě na navijácích, protože hodně lidí, které je používá to odkouká od ostatních, ale jak to dělat správně už se nedozví. Proto opět – jdeš poprvé? Vezmi si instruktora, který ti to vysvětlí.

Hlavně si to užít

Lezení je vážně skvělý sport u kterého nezáleží primárně na výkonnosti, ale na radosti z pohybu. Komunita lezců je po celém světě stejně přátelská a pohostinná ať už jsi v Čechách, nebo kdekoliv jinde. 

Tenhle článek nemá za cíl tě vyděsit, ale ukázat ti, že i když nejsi venku v horách, je potřeba o tom něco vědět. Tady tak máš tak pár základních věcí, které můžeš udělat proto, aby sis ten sport a vše co k němu patří užíval/a co nejdéle

Mohlo by se ti líbit

TRÉNUJ I DOMA A NEVYPADNI Z FORMY

SLEVA AŽ 60% A DOPRAVA ZDARMA PO CELÉ EU