Search
Close this search box.

Aplikace pro lezce: 27crags

Aplikace 27crags je užitečný nástroj pro skalní lezce, kteří chtějí objevovat nové lezecké oblasti, prohlížet si aktuální topo mapy a sdílet své zkušenosti s komunitou. Aplikace vznikla z iniciativy finských lezců, kteří chtěli vytvořit online platformu pro sdílení informací o lezení po celém světě. V tomto článku se podíváme nejen na historii, současnost a budoucnost této aplikace, ale hlavně na její obsah a funkce.

Jak vznikla a co v ní najdeš

27crags se hodí lezcům, co chtějí mít v kapse vždy aktuálního průvodce, jednoduše prohlížet a plánovat co polezou, nebo vědět jak se snadno dostat přímo ke skále. S myšlenkou přišli dva Finové, Mikko Heimonen a Eetu Rantala, když jezdili za lezením po světě. Řekli si, že by bylo užitečný mít online databázi skal, co by byla aktuální, přehledná a interaktivní. Tak v roce 2008 vytvořili 27crags.com, web, kde můžeš vytvářet a prohlížet topo mapy, hodnotit a komentovat cesty, zapisovat si lezení (lezecký deníček) a sledovat, co dělají ostatní lezci. Název pak vychází z počtu oblastí, které navštívili během prvního roku cestování.

V roce 2013 se k nim přidal Toni Sulankivi, co umí dělat mobilní aplikace. Začal pracovat na apce pro iOS a Android. Chtěl ji udělat tak, že bude jednoduchá, rychlá a půjde i bez internetu. Aplikace vyšla v roce 2015 a od té doby ji používá tisíce lezců po celém světě.

Aplikace 27crags je teď jedna z nejlepších a nejkompletnějších aplikací s lezeckými průvodci. Máš přístup k víc než 193 025 sportovním, tradičním a vícedélkovým cestám and 291 938 boulderů v několika tisících lezeckých oblastech. Z těch největších oblastí tu najdeš například průvodce na Frankenjuru (7 900 sportovních a tradičních cest a boulderů), Arco (11 548 sportovních a tradičních cest, vícedélek a boulderů), Fontainebleau (28 293 boulderů) Rocklands (4 369 boulderů), Albarracin (3 360 boulderů), Kalymnos (4 478 sportovních a tradičních cest)…Z ČR tu pak najdeš aktuální průvodce pro oblasti jako Tetín (sportovky), Bor (bouldery), Vysoký vrch (bouldery a cesty na písku), Pod Štolpichem (bouldery), Hejnický hřeben (bouldery) nebo Hemmrich (bouldery) a v Praze pak Divoká Šárka (bouldery, sportovky, tradiční), Prokopské údolí (bouldery, sportovky, tradiční), Hlubočepské plotny (bouldery, sportoky) a i menší oblasti jako Ďáblický a Čimický háj (bouldery), Košíře (sportovky), Vinořské písky (sportovky na písku bez mága), Radotínské údolí (sportovky) nebo Hostivařská skalka (bouldery) a spousta dalších oblastí v ČR je v přípravě.

Aplikace ti ukazuje topo mapy, co dělají a aktualizují samotní lezci. Mají informace o názvech, obtížnostech, délkách, kvalitě a charakteru cest, fotky, popisy a tipy. Je taky možné stáhnout si průvodce a používat ho bez internetu, což se hodí, když jsi někde v háji. Aplikace má i GPS funkci, co ti pomůže najít cestu ke skálám a balvanům.

27crags je taky sociální síť pro lezce, co chtějí sdílet svý zážitky, názory a radost z lezení. Můžeš si zapisovat vylezené cesty, hodnotit je a komentovat, dělat si seznamy cest, co chceš zkusit, a sledovat, co dělají ostatní lezci.

Free vs. Premium

Aplikace je zadarmo pro všechny uživatele, co se můžou zaregistrovat přes e-mail nebo Facebook. Nabízí taky možnost předplatit si Premium službu, co má nějaký výhody a funkce navíc. Mezi ně patří:

  • Neomezený přístup k všem topo mapám, i těm, co jsou označený jako Premium. Premium topo mapy dělaj lidi, co dobře znajou danou oblast a zaručují kvalitu a aktuálnost informací. Premium topo mapy taky mají víc detailů, jako jsou třeba sektory, subsektory, za jak dlouho je oblast suchá po dešti, doba přístupu, doporučený roční období na lezení a další.
  • Možnost dělat a publikovat vlastní Premium topo mapy. Aplikace 27crags je jediná lezecká aplikace, co odměňuje tvůrce topo map. Aplikace dává 50% zisku z Premium předplatnýho lezcům, co dělaj nový Premium topo mapy. Tímhle způsobem aplikace podporuje rozvoj lezecký komunity a ochranu skal.
  • V průvodci nemáš jen seznam cest, ale na fotce přímo zakresleno, kudy daná linka vede.

Premium služba je dostupná jako měsíční nebo roční plán co normálně stojí asi dvě kafe měsíčně, ale teď do 27.11.2023 mají akci, kdy cena ročního předplatnýho je jenom 35 EUR (cca 850 Kč) což je zhruba cena tištěného průvodce pro jednu oblast. Teď můžeš mít za tuhle cenu v rámci jednoho předplatného přístup ke všem oblastem v databázi a každý den přibývají další. 

Aplikace 27crags má v plánu pokračovat ve vývoji a zlepšování svých služeb a funkcí, aby vyhověla potřebám a přáním lezců. Mezi některý z plánovaných novinek patří:

  • zlepšování designu a uživatelského rozhraní aplikace, aby byla ještě přehlednější, intuitivnější a rychlejší.
  • přidání nových funkcí, jako jsou třeba lezecký výzvy, osobní zprávy, notifikace a další.
  • rozšíření databáze skál a topo map, aby pokrývala víc zemí a kontinentů.
  • spolupráce s místníma lezeckýma organizacema a spolkama, aby podpořila ochranu a udržitelnost skal. Pro ČR to zastřešuje iniciativa StoneHuggers.

Je to dobrá apka?

Aplikace 27crags je skvělý nástroj pro každýho lezce, co chce poznávat nový skály, prohlížet topo mapy, plánovat si lezení a zaznamenávat si vlastní přelezy. Nesporná výhoda oproti klasickým tištěným průvodcům je v její aktuálnosti – vznikne nová cesta, hned ji vidíš a nemusíš čekat na další vydání. Pro správce oblastí je to pak velká úspora nákladů na grafiku a tisk celé knihy. Nevýhodou pak může být když na skály půjdeš s 1% baterky v mobilu… Při normálním používání celý den na skalách (hledáš přístup, cesty, zapisuješ..) si vezme 5-10% (záleží jak moc do toho koukáš a jak tvůj telefon žere ). Aplikace je zadarmo, ale můžeš si předplatit Premium službu, co má nějaký výhody navíc. Taky se neustále zlepšuje a přidává nový funkce.

Získat 70% slevu na roční předplatné

plus 30 dní zdarma můžeš použitím tohoto odkazu

Video představení Frankenjura:

Video představení Fontainebleau:

Video představení Margalef:

Mohlo by se ti líbit

TRÉNUJ I DOMA A NEVYPADNI Z FORMY

SLEVA AŽ 60% A DOPRAVA ZDARMA PO CELÉ EU