Aplikace pro lezce: Moon Climbing

Už máš něco na překližce nalezeno a chceš zkusit něco trochu jiného? Pak jsi už asi zaslechl o MoonBoardu a aplikaci MoonClimbing. Jestli ale jen zaslechl ale nevyzkoušel, čti dál, trochu ti o tom dneska řekneme.

Co je MoonBoard a jaká je jeho historie?

Počátky lezeckých tréninkových stěn

Koncem 20. století horolezectví a sportovní lezení ještě více zvýšily zájem lezců o nejmodernější tréninkové metody. Než se lezecké stěny objevily v každém větším městě v zemi, malé skupiny lezců ručně postavily primitivní lezecké stěny a začaly experimentovat.

V lezeckých centrech, jako je Salt Lake City, Sheffield v Anglii a Norimberk v Německu, postavily skupiny nadšených lezců rané verze tréninkových desek, které se v dnešní lezecké sféře staly univerzálními. V době před komerčními lezeckými stěnami byly domácí stěny (nebo woodies) vybaveny hrubými dřevěnými chyty a vyvrtanými kapsami.

Originální prototypy těchto zařízení jsou nyní s hrdostí vystaveny v moderních lezeckých halách, jako je Cafe Kraft a Momentum Climbing. Ačkoli tyto první generace woodies byly jednoduché a neupravené, položily základy pro špičková SICTB, kterých si dnes lezci užívají.

Poznámka: SICTB znamená Systemized Interactive Climbing Training Boards, což je termín pro interaktivní lezecké tréninkové desky, jako je Kilterboard a Moonboard.

Ben Moon

Koncem 80. let byl Ben Moon frustrovaný nedostatkem adekvátních tréninkových prostor a brzy v Sheffieldu v Anglii postavil několik dřevěných tréninkových desek. Moonovy domácí stěny se nakonec staly malou lezeckou stěnou zvanou The School Room, kde se lezci mohli zaregistrovat jako členové a trénovat na Moonových dřevěných výtvorech.

Stěny The School Room byly osazeny ručně vyrobenými chyty, které se nikdy neodstraňovaly ani nevyměňovaly. Myšlenka byla taková, že pevné chyty umožnily lezcům sledovat jejich pokrok na stejných pohybech a problémech v průběhu času. Tento jasný nápad je základem „benchmarků“, které jsou standardem na všech moderních SICTB.

V roce 2004 měl Moon nápad postavit standardizovanou tréninkovou desku, kterou by bylo možné replikovat po celém světě. Nová MoonBoard, založená na stěnách The School Room, umožnila lezcům po celém světě otestovat se proti stejným náročným pohybům.

Uživatelé mohli také na desku nastavit své vlastní problémy a nahrát je na webové stránky Moon Climbing, aby je mohli vyzkoušet ostatní, což spojuje globální komunitu trénujících lezců.

Všechny moderní SICTB jsou modelovány podle původního konceptu MoonBoard. Zatímco jiní výrobci desek tento nápad vylepšili novými sadami chytů a technologií, mnozí považují MoonBoard za počátek celého hnutí SICTB.

Nyní existují MoonBoardy a další SICTB v tělocvičnách a soukromých rezidencích po celém světě. Aplikace pro chytré telefony umožňují uživatelům komunikovat, sledovat jejich pokrok, nastavovat nové problémy a nahrávat lezecké záběry na sociální média.

Historie SICTB je bohatá na vynalézavost i tradice, ale možná ty největší kapitoly teprve přijdou.

Co jsou MoonBoardy?

Na začátku 2000. let Moon navrhl standardizovanou tréninkovou desku nazvanou MoonBoard, která je založena na jeho tréninkovém zařízení School Room v Anglii. První verze MoonBoardu byly 8 stop široké a 12 stop vysoké, byly pevně upevněny v převisu 40 stupňů (dnes najdeš i MoonBoardy se sklonem 25 stupňů) a byly vybaveny sadou geometrických chytů inspirovaných School Roomem nazvanou „The Originals“.

Uživatelé po celém světě si MoonBoard Originals instalovali na vlastní stěny podle Moonových pokynů a zkoušeli si na nich benchmarkové boulderové problémy. Jak se trénink lezení stal ve světě stále populárnějším, stále více lidí objevovalo výhody MoonBoardu.

MoonBoard, jak ho známe dnes, se objevil v roce 2016, kdy společnost spustila nové webové stránky, interaktivní aplikaci a systém osvětlení pomocí LED diod. Uživatelé MoonBoardu se mohou pomocí Bluetooth připojit přímo k desce a vybrat si problém. LED diody pod odpovídajícími chyty se pak rozsvítí.

Světla pomáhají lezcům sledovat trasu bez nutnosti zapamatovat si sekvenci pohybů. Po pokusu o vyřešení konkrétního problému nebo po jeho vyřešení mohou uživatelé zaznamenat svůj výstup v aplikaci a hlasovat o jeho kvalitě.

Uživatelé mohou také nastavit a odeslat své vlastní problémy, aby je mohli vyzkoušet ostatní. Databáze MoonBoardu obsahuje desetitisíce boulderových problémů v obtížnosti od 5+ (V2) do 8B+ (V14).

Mnohé z ikonických prvků MoonBoardu, od systému LED diod až po interaktivní aplikaci, inspirovaly další společnosti vyrábějící SICTB. V současné době většina významných výrobců SICTB nabízí standardizované sady chytů, osvětlené chyty a interaktivní aplikaci. Celá oblast SICTB by měla MoonBoard považovat za vzor, který vydláždil cestu všem ostatním.

Jak se aplikace MoonClimbing používá?

Po instalaci si jednoduše vytvoříš svůj vlastní účet a vybereš si boulderovku na které chceš lézt. Vzhledem k tomu, že v současné době jsou 2 typy (Standard a Mini) 3 edice chytů (MoonBoard 2016, MoonBoard Masters 2017 a MoonBoard Masters 2019 + se připravuje další edice) a každá z nich obsahuje několik sad chytů (Sety A,B,C, Original School, Wooden Holds a Wooden Holds B a C) je potřeba v nastavení aplikace vybrat z čeho se MoonBoard na kterém chceš trénovat vlastně skládá. No a pak už si vybereš z už připravených boulderů od lezců z celého světa a LED diody se rozsvítí. A pokud chceš být kreativní, jednoduše vytvoříš svůj vlastní, pojmenuješ, navrhneš obtížnost a pošleš ho do aplikace.

Pravidla MoonBoardu

  1. Všechny problémy se začínají dvěma rukama. Pokud je k dispozici pouze jeden startovní chyt, musíš začít s rukama na stejném chytu.
  2. Všechny problémy začínají oběma rukama na určeném startovacím chytu nebo chytech a končí na určeném cílovém chytu nebo chytech.
  3. Pravidla pro to, které stupy jsou povoleny, jsou uvedena v podrobnostech problému v aplikaci MoonBoard. V závislosti na tom, jakou sadu chytů jste si vybrali, existuje až 5 možných možností: 1) Nohy následují ruce. 2) Nohy následují ruce + našroubované stupy. 3) Pouze našroubované stupy. 4) Bez stupů + stupy na kickboardu. 5) Bez stupů (bez kickboardu).
  4. Všechny stupy na kickboardu jsou povoleny.
  5. Všechny stupy na kickboardu jsou umístěny svislou stranou nahoru.
  6. Všechny startovní chyty musí být na řadě 6 nebo nižší.
  7. Všechny problémy končí na horní řadě MoonBoardu buďto na stejném chytu, pokud existuje pouze jeden cílový chyt, nebo na samostatných chytech, pokud existují dva cílové chyty. Cílový chyt nebo chyty musíš držet pod kontrolou po dobu 2 sekund.
  8. Je dovoleno použít jakoukoli část očíslovaného chytu.
  9. Je dovoleno přebírat chyty a patovat.
  10. Systémem klasifikace je buď stupnice Font nebo V. To můžeš změnit v nastavení aplikace.

Je to dobrá apka?

Pokud plánuješ jít na MoonBoard tak je to prakticky nutnost. Je potřeba si aplikaci trochu proklikat a zjistit všechno nastavení. Určitě si na MoonBoardu můžeš zalézt i bez ní, ale to pak můžeš jít na klasickou boulderovku a nejspíš tě to bude bavit víc. 

MoonClimbing je dostupný pro i OS i Android zařízení. Můžeš si ho stáhnout zdarma z App Store nebo Google Play. 

A jak si zalezl Adam a Magnus na původním MoonBoardu v Scheffieldu se můžeš podívat tady:

TRÉNUJ I DOMA A NEVYPADNI Z FORMY

SLEVA AŽ 60% A DOPRAVA ZDARMA PO CELÉ EU